Ko apdrošina KASKO

Aprīlis 2021KASKO apdrošināšanu var iegādāties ikviens transportlīdzekļa īpašnieks vai turētājs, kurš vēlas sevi pasargāt no neparedzētie izdevumiem, proti, ja cietis tieši Tavs auto, neskatoties uz to, kurš pie sadursmes ir bijis vainīgs un vai vainīgais vispār ir zināms.


Populārākie gadījumi, kad nākas izmantot KASKO polisi:

Tagad apskatīsim tuvāk katru no augstāk minētajiem apdrošināšanas gadījumiem.


Sadursme ar citu transportlīdzekli

divu auto sadursme uz ceļa

Kā jau tagad zināms, OCTA ir obligāta. Ja būsi izraisījis negadījumu un sabojājis kāda cita auto, tad Tava OCTA nosegs izdevumus par otra auto remontu. Bet, ja negadījumā būs cietis arī Tavs auto (un Tev nav KASKO), tad zaudējumus būs jāsedz pašam. Bet, ja Tev ir KASKO, tad KASKO polise nosegs zaudējumus Tavam auto, arī gadījumos, kad sadursmi būsi izraisījis Tu pats.

Ja CSNg neesi vainojams, tad izdevumus par Tava auto remontu segs vainīgās puses apdrošinātājs. Reizēm var būt situācija, ka Tev nav informācijas par to, kurš ir radījis bojājumus Tavam auto, piemēram, vainīgais ir aizlaidies no notikumu vietas vai kāds Tavu auto ir bojājis ļaunprātīgi kamēr auto ir atradies stāvvietā. Par to nevajag satraukties, ja Tev ir KASKO apdrošināšana. Tādā gadījumā nekavējoties sazinies ar savu apdrošinātāju, noskaidro vai uz notikuma vietu ir jāsauc policija un tālāk rīkojies pēc sava apdrošinātāja norādījumiem.


Sadursme ar dzīvnieku

dzīvnieks uz ceļa zīme

Meža zvēru ceļi nav izdibināmi un izskaidrojami. Bieži gan nākas tikt cauri sveikā ar izbīli vien, bet nereti tik laimīgi viss nebeidzas un tādos gadījumos auto bojājumu izmaksas var būt īpaši nepatīkamas.

Ko darīt ja notikusi sadursme ar meža zvēru? OBLIGĀTI par šo faktu paziņo policijai. Parasti gan policija uz notikuma vietu nebrauc, bet tā piereģistrē zvanu, kas vēlāk būs nepieciešams kā pierādījums Tavam apdrošinātājam, ka tik tiešām negadījums ir noticis. ATCERIES: Bez negadījuma piereģistrēšanas policijā, apdrošinātājs var samazināt vai atteikt atlīdzības izmaksu par radītajiem zaudējumiem pēc sadursmes ar dzīvnieku.

Ja meža dzīvnieks ir cietis un atrodas uz ceļa braucamās daļas, tad lai rūpētos par pārējo ceļa satiksmes dalībnieku drošību, vajadzētu sazvanīt arī Valsts Meža dienestu, kuri parūpēsies par dzīvnieka ķermeņa atlieku novākšanu no brauktuves. Par notriekto dzīvnieku Tevi neviens nesodīs.

Kā jau ikvienā ar apdrošināšanu saistītā situācijā, vislabāk nekavējoties piezvanīt savam apdrošinātājam un pārliecināties par pareizu tālāko rīcību. Tas nodrošinās to, ka vēlāk nerodas nekādu pārpratumu starp Tevi un apdrošinātāju.


Stiklojuma bojājumi

izsists auto logs

Visbiežāk auto stiklojums tiek bojāts, kad no priekšā braucošā auto un ceļa seguma tiek “pacelts” akmens un iemests Tava auto vējstiklā.

Vairums apdrošinātāju par stiklojumu uzskata pilnīgi visus auto esošos stiklus, tai skaitā logus, jumta lūku un aizmugurējo stiklu, taču pirms polises iegādes par to noteikti ir vērts pārliecināties.

Interesants fakts par stiklojuma remontu. Mūsdienās stiklojuma bojājumuma gadījumā ir alternatīva stikla maiņai - stiklu var arī labot. Latvijā ir uzņēmumi, kas nodarbojas ar bojātās vietas labošanu, tādējādi nav nepieciešams mainīt visu stiklu. Ar īpašu vakuuma tehniku bojātā vieta tiek izlīdzināta un aizpildīta. Jāņem gan vērā, ka stiklu labot var vienīgi tad, ja tas nav sācis plaisāt.


Virsbūves bojājumi

Vai esi dzirdējis par gadījumiem, kad auto atstājot lielveikala stāvvietā pēc atgriezšanās konstatēts, ka auto ir iebuktētas durvis vai auto ir noskrāpēti sāni? Šie ir klasiski virsbūves bojājumi, kurus sedz KASKO apdrošināšanas polises. Bieži vainīgais auto ir pametis notikuma vietu. Bez KASKO apdrošināšanas šādus zaudējumus nāktos segt no savas kabatas. Ka rīkoties šādā gadījumā? Kā jebkurā situācijā, vispirms sazinies ar savu apdrošinātāju un noskaidro vai ir nepieciešams informēt arī policiju.


Auto aplaupīšana

Šo mēdz likt aiz vienādības zīmes ar trešo personu prettiesisku rīcību. Tiek zagti atpakļskata spoguļi, auto lukturi, vieglmetāla diski, nestandarta aprīkojus, magnetolas, jumta bagāžnieki un tajos esošais aprīkojums, kā arī daudz citu lietu par kurām mēs pat neiedomātos. Bieži, garnadži iekāro arī automašīnas salonā atstātās mantas, piemēram, rokassomiņas un datorsomas. Esi vērīgs un neatstāj pievilcīgas mantas salonā.

KASKO polisēs apzagšana ir standarta risks un šo piedāvā visi apdrošinātāji. Savukārt salonā atstāto mantu zādzība, ir kas cits, un par šo risku vajadzētu pārleicināties vai tas būs iekļauts Tavā KASKO polisē.


Auto zādzība

auto zādzība

Kaut arī daudziem KASKO polišu pircējiem šis liekas maznozīmīgs risks, jo “manu auto taču neviens nezags”, tomēr par šo nevajadzētu aizmirst, jo mēs nekad nevaram zināt, kādus auto rīt būs iekārojuši garnadži.

Visu apdrošinātāju KASKO polisēs šis ir kā pamata risks un atsķirība var būt tikai 2 parametros:

Transportlīdzekļi, kuri iegādāti auto salonā pilnīgi jauni, parasti jau ir aprīkoti ar rūpnīcas signalizācijām. Ja transportlīdzekli iegādājies no kādas citas personas, auto plača vai pasūtīji no kādas kaimiņu valsts, vienmēr vajadzētu pārliecināties, ka signalizācija ir un tā ir darba kārtībā.

Lai KASKO polises zādzības risks būtu spēkā, lielākā daļa apdrošinātāju pieprasa kā minimums gaismas un skaņas signalizāciju. Ja auto marka vai konkrētais modelis ir vairāk iecienīts garnadžu vidū, vai pavisma viekārši, auto ir dārgāks, tad no apdrošinātāju puses būs stingrākas drošības prasības.

Tas nav viss! Kaut arī Tavs auto būs aprīkots ar prasītajām drošības sistēmām, nākamais faktors kas jāņem vērā ir Zādzības pašrisks. Tas var svārstīties no 0% - 20% no auto vērtības. Ja esi aprīkojis auto ar apdrošinātāja prasītajām drošības sitēmām, tad problēmām nevajadzētu rasties un zādzības pašrisks visticamāk būs 0%. Ja tomēr pašrisks ir norādīts lielāks, tad noskaidro kādēļ tā. Ja iztrūkst viena vai vairākas drošības sistēmas, kuras prasa apdrošinātājs, tad zādzības pašrisks var būt lielāks par 0%.


Zādzības risks, ja auto iegādāts ar aizdevēja starpniecību

KASKO polises kurās zādzības pašrisks ir no 15-20%, bankas mēdz noraidīt. Kā rīkoties tādos gadījumos? - Auto ir jāaprīko ar labāku, drošāku signalizācijas sistēmu, tad apdrošinātājs pazeminās pašrisku un banka pieņems polisi. Galu, galā, tas ir arī Tavas paša ērtības labad, jo auto zādzības gadījumā sarežģījumi un pārdzīvojumi noteikti būs lielāki nekā drošības sistēmu uzstādīšana.

Vēl viens mazs špikeris! Ja auto ir tikai viena aizdedzes atslēga, tad daudzi apdrošinātāji zādzības pašrisku jau standartā noteiks lielāku. Lai izvairītos no pašriska paaugstināšanas, Tev jādodas uz auto salonu, lai pārkodētu esošo atslēgu un izgatavotu rezerves atslēgu. Ar noklusēšanu nekas nestrādās, jo auto zādzības gadījumā pirmais ko apdrošinātāji lūgs iesniegt, ir otra aizdedzes atslēga.

Vēl ir interesants stāsts par automašīnām, kuras aprīkotas ar gudro atslēgu, jeb kā to sauc profesionāli: key less go sistēmu. Par to citā rakstā!


Transportlīdzekļa pilnīga bojājeja

degošs audi markas auto

Ja auto cieš sadursmē un tā remonta izmaksas pārsniedz auto vērtību vai remonta tāme ir ekonomiski nepamatota, tad auto tiek norakstīts un tā saucas Transportlīdzekļa pilnīga bojājeja. Viss atkarīgs no tā, cik lielas ir remonta izmaksas pret auto reālo vērtību. Arī šis ir KASKO polises pamata risks, kas ietilpst visu apdrošinātāju KASKO polisēs. Pilnīgas bojāejas pašrisks parasti ir robežās no 0-20%.

No kā atkarīgs šī pašriska lielums? Bieži no auto pielietojuma, piemērām, kravas piegādes auto, fūres un citi transportlīdzekļi, kas tiek izmantoti pārvadājumiem un ekspluatēti satiksmē ļoti intensīvi. Vēl viens faktors ir auto jauda, jo lielāka auto jauda, jo lielāks var būt auto bojāejas pašrisks.


Auto palīdzība uz ceļa

Kā viens no labākajiem palīgiem pie ceļu satiksmes negadījuma ir KASKO risks “Palīdzība uz ceļa”. Ja auto ir cietis un ar to turpināt ceļu nav iespējams, tad nepieciešams izsaukt evakuatoru. Ja auto pārdurta riepa un tu nezini kā to nomainīt, to izdarīs Tavā vietā. Ja aizmirsi uzpildīt degvielu un tā ceļā beidzas, tad to Tev pievedīs. Ja no rīta auto nevari iedarbināt, pie Tevis atbrauks speciālisti un palīdzēs to piestartēt. Viens zvans un palīgi ir ceļā! Par šādu apdrošināšanas risku vajadzētu painteresēties papildus, jo ne visi apdrošinātāji, šo piedāvā standarta KASKO polisēs.


← Visi Bloga Raksti