Kas ir Pašrisks

Aprīlis 2021 | Aktualizēts: Augusts 2023sieviete dzeltenā kleitā brauc ar ar kabrioletu

Pašrisks ir Tava finansiālā (EUR) atbildība pie notikuša apdrošināšana gadījuma. Iegādājoties kādu no apdrošināšanas polisēm, visām ir noteikts pašriska apmērs, jeb Tava maksājamā daļa pie atlīdzības saņemšanas.

PIEMĒRS: Novietoji savu auto lielveikala stāvlaukumā. Atgriežoies pie auto Tu konstatē, ka Tavam auto ir iebuktēti sāni. Piesaki gadījumu apdrošinātāja mājas lapā un dodies uz sevis izvēlētu servisu. Servisa darbinieks sastādīs bojājumu novēršanas izmaksu tāmi. Pieņemsim, ka bojājumi novērtēti uz 500 EUR. Tavā KASKO polisē ir rakstīts, ka bojājumu pašrisks ir 140 EUR. Tas nozīmē, ka apdrošinātājs maksimums servisam samaksās 500-140=360 EUR un šos 140 EUR Tev būs jāmaksā pašam.

Kādi pašriski ir KASKO polisē:


Kas nosaka pašriska apmēru

Pie polises iegādes, Tu esi tas, kurš nosaka/ izvēlas, kāds būs šis pašrisks. Ja pašrisku izvēlies augstāku, tas polises cenu samazina. Ja visur gribēsi 0 EUR vai 0% pašriskus, tad iespējams tas polisi sadārdzinās.

Ja CSNg neesi vainojams, tad izdevumus par Tava auto remontu segs vainīgās puses apdrošinātājs. Reizēm var būt situācija, ka Tev nav informācijas par to, kurš ir radījis bojājumus Tavam auto, piemēram, vainīgais ir aizlaidies no notikumu vietas vai kāds Tavu auto ir bojājis ļaunprātīgi kamēr auto ir atradies stāvvietā. Par to nevajag satraukties, ja Tev ir sava KASKO apdrošināšana. Tādā gadījumā nekavējoties sazinies ar savu apdrošinātāju, noskaidro vai uz notikuma vietu ir jāsauc policija un tālāk rīkojies pēc sava apdrošinātāja norādījumiem.

Ir gadījumi, kad apdrošinātājs nosaka papildu prasības, lai Tu varētu saņemt 0 EUR pašrisku.

PIEMĒRS: Ja tavs auto ir iekārots ganadžu vidū, tad zādzības pašrisks 0% spējams tikai tad, kad savam auto uzstādīsi papildu drošības sistēmas (neuztraucies, viņi Tev izstāstīs ja būs nepieciešamība ko uzstādīt papildus). Runājot par transportlīdzekļu apdrošināšanu, OCTA polisei nav pašriska. Tas nozīmē, ja pie CSNg vainīgs esi Tu, tad zaudējumus trešajai personai segs no Tavs apdrošinātājs, bet Tev par to nekas nebūs jāmaksā.

ATCERIES! Ja bieži esi vainīgs ceļu satiksmes negadījumos, tad nebrīnies, ka Tava OCTA polise nākamajā apdrošināšanas periodā būs stipri dārgāka, jo būs kritusies Tava Bonus Malus klase. Bonus Malus pārrēķins Latvijā notiek katru gadu 15. septembrī. Zemākā iespējamā Bonus Malus klase ir 1. un augstākā ir 17. Jo augstāka Bonus Malus klase, jo mazāka būs OCTA cena.


Kad pašrisks ir lielāks nekā nodarītā skāde

Pieņemsim, ka Tavā KASKO polisē ir norādīts, ka bojājumu pašrisks ir 140 EUR. Tā pati situācija stāvlaukumā, kad kāds Tavam auto ir iebuktējis durvis. Aizved auto uz servisu un eksperts sastāda bojājumu novēršanas tāmi, šoreiz zaudējumi ir tikai 100 EUR. Šajā gadījumā, apdrošinātājam nav ko atlīdzināt, jo šis iekļaujas Tavā līdzdalības maksājumā - bojājumu izmaksas ir zem pašriska. Servisa rēķinu (par 100 EUR) apmaksāsi Tu pats un apdrošinātājs lietu slēgs.


Kā izvēlēties pašrisku

izlasi pirms paraksti līgumu

Cilvēki visbiežāk izvēlas apdrošinātāju piedāvātos standarta pašriskus vai arī, ja jau reizi ir noticis kāds gadījums, tad nākamreiz izvēlas 0 EUR pašrisku, jo nevēlas vairāk veikt līdzdalības maksājumu, kad noticis kārtējais negadījums. Izvēloties 0 EUR pašrisku, polise var būt dargāka.

Prātīgi būtu izvērtēt, KASKO polises cenas atšķirību, ja lūdzat savam apdrošināšanas speciālistam sagatavot piedāvājumu ar standarta pašrisku un ar 0 EUR pašrisku. Atšķirība būs noteikti! Dažādiem apdrošinātājiem KASKO polises cena uz vienu un to pašu, Tavu auto, var atšķirties.

Pievērs arī uzmanību KASKO polises nosacījumiem. Ir apdrošinātāji, kas pirmajam apdrošināšanas gadījumam piedāvā 0 EUR pašrisku, bet notiekot gadījumam atkārtoti, tiek piemērots augstāks pašrisks. Noskaidro, vai Tavas jaunās KASKO polises pašrisks ir uz visu apdrošināšanas periodu, vai pēc pirmā negadījuma tas mainīsies.


Vai OCTA polisēm ir pašrisks

Vispārīgi runājot, OCTA polisēm nav pašriska. Tas nozīmē, ja apdrošinājuma ņēmējs ir vainīgs negadījumā, apdrošināšanas sabiedrība atlīdzinās zaudējumus trešajai personai pilnā apmērā līdz polises limitam (1 050 000 eiro mantai un 5 210 000 eiro veselībai). Tātad OCTA apdrošināšanas ņēmējam nemaksājot pašrisku.

Ir svarīgi ņemt vērā, ka OCTA noteikumi un specifika dažādās valstīs var atšķirties.

OCTA, jeb Sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana aizsargā pret apdrošinātā transportlīdzekļa īpašnieku pret saistībām, kas izriet no traumām, kas radītas trešajām personām vai trešo personu īpašuma bojājumiem, kas radušies negadījumā, kurā iesaistīts apdrošinātais transportlīdzeklis.


Vai pašrisks ir arī īpašuma apdrošināšanas polisēm

Īpašuma apdrošināšanas polisēs var būt iekļauts pašrisks. Pašriska esamība un apmērs bieži vien būs atkarīgs no konkrētajiem apdrošināšanas sabiedrības polises noteikumiem un konkrētajam noslēgtajam īpašuma apdrošināšanas līgumam. Standarta mājokļa apdrošināšanai pašrisks var būt 0 eiro vai sākot no 70 eiro par vienu apdrošināšanas gadījumu. Īpašumiem ar lielāku vērtību vai paaugstinātu riska grupu, piemēram, ražošanas uzņēmumu īpašumam, pašriski var būt augstāki, bet tas noteikti būs individuāli izstrādāts polises piedāvājums par kuru polises ņēmējs būs vienojies ar apdrošinātāju.

Parasti, ja īpašuma apdrošināšanas polisē ir pašrisks, prēmija (jeb polises cena) var samazināties, jo tas nozīmē, ka apdrošinājuma ņēmējs piekrīt dalīties ar daļu no riska, apsolot apdrošinātājām samaksāt daļu no atlīdzības summas. Precīza pašriska summa un nosacījumi dažādiem apdrošināšanas pakalpojumu sniedzējiem un polišu veidiem var atšķirties, tāpēc nevar būt tādas viennozīmīgas atbildes šajā jautājumā, jo vienam īpašuma polisē būs atrunāts pašrisks, bet otram tas var nebūt.


Ja Tev ir citi jautājumi par apdrošināšanu - dodies uz mūsu blogu!


← Visi Bloga Raksti