Kas ir Bonus Malus klase

Augusts 2021bonus malus klases īss paskaidrojums un tabula

Kad ikgadēji jāiegādājas OCTA apdrošināšanas polise, noteikti būsi dzirdējis par šādu apzīmējumu BM klase, vai Bonus Malus klase. Vai zini kas tas vispār ir? Kā to tiešā mērā ietkemē Tava braukšanas vēsture, precīzāk negadījumu skaits?


Kas ir Bonus Malus klase

Bonus Malus klase ir apdrošinātāju izveidots rīks, kas paredzēts, lai precīzāk aprēķinātu transportlīdzekļu lietotāju riska klasi un apdrošināšanas izmaksas. Šajā aprēķinā tiek ņemts vērā, uz cik ilgu periodu Tu drošini savu auto un vai Tavā braukšanas vēsturē ir bijuši (un cik) Ceļu satiksmes negadījumi, par kuriem apdrošinātājs ir veicis atlīdzības izmaksu.

Ja apdrošināšanas perioda laikā (kas minēts Tavā OCTA polisē) neesi izraisījis nevienu CSNg, tad pie bonus malus pārrēķina (katru gadu 15. septembrī) Tava BM klase pieaugs, kas ir labi. Ja tomēr būs bijis kāds ceļu satiksmes negadījums pie kura esi vainojams Tu, Tava BM klase kritīsies, kas ir slikti. Jo augstāka BM klase, jo lētāka apdrošināšana.

Uztver BM klasi kā savu ceļu satiksmes dalībnieka reitingu, kurš pašā sākuma Tev ir iedots 6. Tavs reitings katru gadu pieaugs, samazināsies vai paliks nemainīgs. Nemainīgs tas būs gadījumos, ja iepriekšējā pārskata periodā (15. septembris līdz 15.septembris) Tev nebūs bijusi OCTA vismaz 275 dienas. Katru gadu 15.septembrī Latvijas transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs (LTAB) veic Bonus Malus klases pārrēķinus.


Ja auto īpašnieks ir viena persona, bet turētājs cita

Visos gadījumos Bonus Malus klasi rēķinās transportlīdzekļa tiesīgajam turētājam (norādīts reģistrācijas apliecībā). Vienīgais izņēmums būs, ja transportlīdzekļa īpašnieks ir fiziska persona un turētājs ir cita fiziska persona, tad gan Bonus Malus tiks aprēķināts auto īpašniekam.

Pirmo reizi apdrošinot transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildību, tiek piešķirta 6. Bonus Malus klase. Šī ir BM klase, kas BM subjektam saglabājas līdz kārtējam BM klašu aprēķinam 15. septembrī.

ATCERIES: Bonus Malus klase augs tikai pie nosacījuma, ja nav bijis neviens CSNg un būsi apdrošinājis savu obligāto civiltiesisko atbildību vismaz 275 dienas gadā.

Iztēlojamies situāciju: Banka ir transportlīdzekļa īpašnieks, bet Tu esi transportlīdzekļa tiesīgais lietotājs. Iegādājoties auto, Tu zini, ka lai pārvietotos ceļa satiksmē Tev nepieciešama obligātā apdrošināšana. Tu atver OCTA kalkulatoru un nopērc lētāko OCTA polisi. Pērkot to pirmo reizi, Tava Bonus Malus klase ir 6. Tu visu gadu ir brauc apznīgi, neesi izraisījis nevienu apdrošināšanas gadījumu un 15.Spetembrī, kad ir BM klases pārrēķins, Tava BM klase jau pakāpjas uz 7. Ja Tu būtu izraisījis CSNg, tad Tava Bonus Malus klase samzinātos par 30%. Ja nopērkot savu jauno auto Tu to lieto tikai 6 mēnešus un arī OCTA polisi esi pircis uz 6 mēnešiem, un neesi izraisījis nevienu ceļu satiksmes negadījumu, tad Tava BM klase paliks nemainīga, jeb 6.


Ja Tev pieder vairāki transportlīdzekļi

Ja Tev pieder vairāki spēkrati, piemērām, motocikls, vieglais auto un kravas auto, tad zini, katrai no šīm vienībām Bonus Malus klase rēķināsies atsevišķi, jo šīs transportlīdzekļu vienības, katra ir citā klasē.

Zemāk redzamas sadalījums pa klasēm:

Ja Tev ir vairāki vieglie auto, tad Bonus Malus klase rēķināsies tieši tā pat kā, ja Tev būtu 1 vieglais automobīlis. Papildu punktus, pie BM klases pārrēķina, par labu braukšanu nesaņemsi. Savukārt, ja izraisi CSNg ar vienu auto, tad tas ietekmē Bonus Malus vērtējumu arī pārējiem Taviem vieglajiem auto.


Kapēc BM klase ir svarīga?

Tā ik gadu tiek ņemta vērā pie OCTA apdrošināšanas polises cenas aprēķina un, jo augstāka Bonus Malus klase, jo zemāka polises cena. (Ja BM klase ir no 7-17, tad apdrošinātājs piemēro atlaidi (Bonus), ja no 1-5, tad apdrošinātājs pie polises piešķir piemaksu (Malus).

Uzsākot drošināt sev piederošu tranportlīdzekli, Bonus Malus būs 6. Visu Tev piederošo transportlīdzekļu apdrošināšanas laikā ir iespējams BM klasi palielināt no 6. līdz pat 17 klasei. Turpetim, ja izraisīsi ceļu satiksmes negadījumus, tad BM klase var nokristies līdz pat 1.klasei.


Kas notiek, ja apdrošināšanas periodā izraisi vairākus ceļu satiksmes negadījumus?

Tava Bonus malus klase, pie nākošā pārrēķina, kritīsies par:


Kā uzzināt savu Bonus Malus klasi?

Dodies uz Latvijas transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja mājas lapu un meklē sadaļu Bonus malus dati.

ltab mājaslapas sadaļas bonus malus klases noteikšanai

Pieslēdzies LTAB sistēmā ar vienoto pieteikšanos Latvija.lv vai kādu no citām piedāvatajām opcijām Pēc veiksmīga savienojuma ekrānā parādīsies Tavi Bonus Malus dati.

transportlīdzekļu sadalījums ltab mājaslapā, lai noteiktu bm klasi

Kā redzams šajā piemērā, transportlīdzekļa īpašniekam (vieglo auto) klasē ir 9. Bonus Malus klase un visās pārējās 6. BM klase. Tas nenozīmē, ka transportlīdzekļa īpašniekam ir visu grupu auto, bet gan to, ka uzkrājums veidojas Vieglo trasnportlīdzekļu klasē, jo tur tiek iegādāta apdrošināšanas polise un tur ir piederošs vismaz 1 transportlīdzeklis.


Daži interesanti fakti:


Tev ir jautājumi arī par citām tēmām saistībā ar apdrošināšanu? - Dodies uz mūsu bloga sadaļu.


← Visi Bloga Raksti