Kā pārbaudīt OCTA

Oktobris 2021 | Aktualizēts: Decembris 2023Kā pārbaudīt OCTA polises termiņu

To vai Tava OCTA polise ir derīga, kā arī polises spēkā stāšanās un tās beigu datumu vari redzēt savas polises izdrukā vai e-pastā, ko nosūtīja Tavs apdrošinātājs. Ja kāda iemesla dēļ izdruku vai e-pastu neesi saņēmis vai nevari atrast, tad jebkurā brīdī aktuālo informāciju par sava (vai jebkura cita) auto OCTA polisi vari apskatīt LTAB mājaslapas sadaļā OCTA pārbaudes rīks.

ltab mājaslapas sadaļa, kurā pārbaudīt octa polises termiņu, apdrošinātāju un citu informāciju par transportlīdzekļa obligāto apdrošināšanu

Lai apskatītu informāciju, Tev ir nepieciešams zināt tikai automašīnas reģistrācijas numuru vai šasijas numuru. Vienu vai otru ievadot sistēma uzreiz parādīs Tavas OCTA polises statusu:

Nav noslēpums, ka ar šo pašu metodi vari uzzināt pie kura apdrošinātāja polise ir pirkta jebkuram auto ko redzēsi uz ielas. Tas ir paredzēts gadījumiem, kad kāds ir izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, bet nezina, neatcerās vai negrib teikt, kas ir viņa apdrošinātājs. Vai varbūt vainīgais no notikuma vietas ir aizlaidies, bet tu paguvi piefiksēt auto numuru. Tad ar OCTA pārbaudes rīku vari noskaidrot konkrētā auto obligātās civiltiesiskās polises izdevēju, lai sazinātos ar viņiem un izstāstītu kas atgadījies.


Zemāk attēlā redzams, kā tiek veikta OCTA polises pārbaude atlasot transportlīdzekļa civiltiesiskās apdrošināšanas polises datus pēc transportlīdzekļa valsts numura zīmes. Piemērā izmantojām nejauši izvēlētu numuru.

piemērs, kurā tiek pārbaudīta octa polise LTAB rīkā

Pēc auto numura zīmes LTAB rīks mums parāda konkrētā transportlīdzekļa:


Tā pat tiek dota arī iespēja apskatīt konkrētās OCTA polises darbības teritoriju, jeb valstu sarakstu, kurās OCTA polise ir spēkā.

Standarta OCTA, jeb tās juridiskajā terminā "standartlīgums" ir derīga Latvijā, Andorā, Austrijā, Beļģijā, Bosnijā-Hercegovinā, Bulgārijā, Čehijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Horvātijā, Igaunijā, Īrijā, Islandē, Itālijā, Kiprā, Lielbritānijā, Lietuvā, Luksemburgā, Maltā, Melnkalnē, Nīderlandē, Norvēģijā, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Serbijā, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Šveicē, Ungārijā, Vācijā un Zviedrijā.

Ja Tavas apdrošināšanas termiņa beigas ir ne vēlāk kā tuvāko 30 dienu laikā, tad vari izmantot OCTA salīdzināšanu, lai uzzinātu, kur jauno polisi pirkt būs izdevīgāk. Ja termiņa beigas ir vēlāk par 30 vai 35 dienām (atkarībā no polises izdevēja noteikumiem), tad jaunas polises cenu aprēķināt vēl nevarēsi.


To, protams, visi jau zina, bet mēs atgādināsim tik un tā

OCTA apdrošināšanas polises savlaicīga pagarināšana un izveidošana uz jauno periodu ir Tava personīgā atbildība. Apdrošinātāji mēdz atgādināt, kad Tavai polisei drīzumā beigsies derīguma termiņš, bet tas nav obligāti un nav arī garantēts, ka atgādinājums atnāks vai to nepalaidīsi garām. Ja nebūsi atjaunojis savu polisi, un par to saņemsi sodu, tad vainot nevienu citu nevarēsi.

Ir vērts atcerēties arī to, ka ceļu policijai nav obligāti Tevi jāaptur, lai sastādītu protokolu par braukšanu bez obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas. Sodu par šo pārkāpumu var piemērot arī neapturot transportlīdzekli, kas nozīmē, ka Tu nemaz nezināsi, kad protokols jau ir ceļā pie Tevis.

Latvijā OCTA polise esamību transportlīdzekļiem automātiski pārbauda tikai vidējā ātruma radari, kas darbu sāka 2023. gada 14. augustā.

Taču jau pirms tam arī stacionārie un pārvietojamie radari pārbaudīja obligātās apdrošināšanas spēkā esamību, bet tikai tiem transportlīdzekļiem, kuriem radars fiksēja ātruma pārsniegšanu. Tādos gadījumos auto īpašnieks saņem sodu gan par atļautā ātruma pārsniegšanu, gan par piedalīšanos ceļu satiksmē bez derīgas OCTA polises.


Kāds ir sods par braukšanu bez OCTA

Sods par braukšanu bez obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas būs 350 EUR, ja to fiksē radars. Turpretī, ja policija aptur transportlīdzekli bez derīgas OCTA polises, tad naudas sods var būt mazāks. Ir svarīgi atcerēties, ka vienu un to pašu transportlīdzekli, kā arī vadītāju par braukšanu bez OCTA var sodīt vairākas reizes dienā neatkarīgi no tā cik reizes tas jau ir sodīts tajā pat vai iepriekšējās dienās par to pašu pārkāpumu.

← Visi Bloga Raksti