Sods par braukšanu bez OCTA 2024

Decembris 2023Nesen kā ieviestie vidējā ātruma kontroles radari fiksē ne vien automašīnu ātrumu, bet arī to vai auto ir iegādāta obligātā civiltiesiskā transportlīdzekļa apdrošināšanas (OCTA) polise un izieta tehniskā apskate.

Parasti stacionārie un pārvietojamie radari nepārbauda OCTA esamību transportlīdzeklim (kā to ikdienā Latvijā dara vidējā ātruma radari), taču kampaņveidīgi dažas reizes gadā tas tiek darīts, kad dažu stundu laikā tiek veikta OCTA un tehniskās apskates kontrole visiem transportlīdzekļiem, kas piedalās satiksmē. Ikdienas radari fiksē OCTA neesamību tajos gadījumos, kad ir pārsniegts atļautais braukšanas ātrums.

Dati rāda, ka tieši OCTA neesamība ir visbiežākais pārkāpums, kam seko ātruma pārsniegšana un pēc tam tehniskās apskates neesamība.


Kāds ir sods par braukšanu bez OCTA polises?

Fotoradars soda ar 350 eiro lielu naudas sodu par katru reizi, kad auto bez OCTA apdrošināšanas pabrauc garām radaram. Ja par braukšanu bez OCTA polises vadītāju pieķer policija, tad sods var būt mazāks.


Vai vienā dienā var sodīt vairākas reizes?

Jā, ja auto bez OCTA apdrošināšanas pabrauc garām radaram, kas fiksē OCTA polises neesamību, tad sods 350 eiro apmērā būs piemērots par katru šo braucienu gar radaru.

Tātad, ja kaut vai stundas laikā pabrauci gar vienu un to pašu radaru bez obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas polises, tad sodu saņemsi par katru no šīm reizēm, nesaktoties uz to kādā laika intervālā tas ir noticis.Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā (LTAB) skaidro, ka soda naudas piemērošana ir tikai viens no riskiem braukšanai bez obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas polises.

"Ja nākās iekulties vai izraisīt ceļu satiksmes negadījumu, tad tas ir vēl dārgāk, jo vidējā atlīdzība ir aptuveni 1700-1800 eiro par vienu negadījumu, bet gadās arī negadījumi, kuros atlīdzības ir desmitos un simtos tūkstošu eiro. Tad attiecīgi cietušie saņem šo atlīdzību no OCTA sistēmas garantijas fonda un pēc tam šis garantijas fonds ar regresa prasību vēršas pie tās personas, kura izraisīja šo negadījumu piedaloties satiksmē bez OCTA apdrošināšanas." Tā Latvijas Televīzijas ziņu raidījumam stāsta Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.


Kā neaizmirst par OCTA un tehniskās apskates termiņiem

Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) skaidro, kā ikviens var parūpēties par to, lai polises un tehniskās apskates termiņš netiktu aizmirsts.

"Visvieglāk jau to ir pārbaudīt ielūkojoties vējstiklā un paskatoties kāds datums ir norādīts uz tehniskās apskates uzlīmes. Bet e-CSDD ir iespēja visiem transportlīdzekļu vadītājiem un kuriem ir vadītāja apliecība, atzīmēt atgādinājumu iespēju, ka uz e-pasta adresi nedēļu pirms termiņa beigām pienāk atgādinājums, vai nu tā ir tehniskā apskate, vadītāja apliecība vai OCTA." Padomu dod CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters.


e-csdd platformas lietotāja profila ekrānšāviņš

Kādreiz šī informācija auto īpašniekiem un vadītājiem pienāca automātiski, tagad vairs nē.

"Ņemot vērā visas noteikumu izmaiņas saistībā ar datu aizsardzību un citiem noteikumiem, tad klienti ir aicināti ielogoties savā e-CSDD profilā un pārliecināties, ka minētās atzīmes par atgādinājumu saņemšanu ir veiktas, jo tas ir ērts veids kā sevi mazliet kontrolēt un mūsdienu straujajā dzīves ritējumā, protams, var gadīties, ka kāda no šīm lietām var piemirsties." Turpina Mārtiņš Mālmeisters.


e-csdd platformas transportlīdzekļa īpašnieka atgādinājumu atzīmju veikšana


Atgādinājums par obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas polises termiņa beigām sūta arī apdrošinātāji, pie nosacījuma, ja klients tiem ir pieteicies.

LTAB dati liecina, ka aptuveni 25% autovadītāju šobrīd nav izmantojuši iespēju pieteikties atgādinājumu saņemšanai.


Kā pārbaudīt OCTA termiņu

Ja esi pazaudējis vai nevari atrast savu OCTA polises izdruku, tad ērtākais veids kā uzzināt sava auto (vai jebkura cita Latvijā reģistrēta transportlīdzekļa) obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas polises termiņu, numuru un izdevējiestādi ir izmantojot Latvijas transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja mājaslapā pieejamo OCTA pārbaudes rīku. Ievadi transportlīdzekļa valsts reģistrācijas numuru un sistēma tev parādīs konkrētā transportlīdzekļa OCTA datus, ja tas ir apdrošināts. Informāciju par KASKO apdrošināšanu šeit neredzēsi.


e-csdd platformas transportlīdzekļa īpašnieka atgādinājumu atzīmju veikšana

Atsauces:

← Visi Bloga Raksti