Kā saņemt atlīdzību par sabojātu auto

Augusts 2023Dzīvē var gadīties visādas situācijas, un arī Tev, kurš ir ceļu satiksmes izveicības meistars, auto var tikt sabojāts. Ieraugi savu saskādēto spēkratu un domā, kurš par to maksās? Lai atbildētu uz šo jautājumu vispirms vajadzētu saprast:

Tikai tad, kad būsi sapratis kurš ir bijis pie vainas Tava spēkrata bojājumā, varēsi izdarīt secinājumus, kam par to pieprasīt samaksu. Palīdzēsim Tev atbildēt uz visiem augstāk minētajiem jautājumiem.


saskrāpēts melna auto sāns

Ja vainīga ir trešā persona

Negadījuma piemērs: Esi iznācis no veikala, piegājis pie sava auto un konstatē, ka šofera puses durvis ir pamatīgi cietušas. Šeit turpinājums var būt atkarīgs no trim atšķirīgiem scenārijiem.

Vainīgais nav pametis notikuma vietu

Laimīgā kārtā vainīgais ir godprātīgs cilvēks, nav pametis notikuma vietu un braši Tevi gaida. Viņš izstāsta neveiklos apstākļus, jūs abi esat vienisprātis, aizpildāt saskaņoto paziņojumu, cilvēks Tev atvainojas un Jūs šķiraties gandrīz kā draugi. Ko ar to iesākt tālāk?

Saskaņotajā paziņojumā vainīgā persona būs norādījusi savas OCTA polises numuru un apdrošinātāju. Tu sazinies ar vainīgā apdrošinātāju vai aizpildi atlīdzības pieteikumu vainīgās puses apdrošinātāja mājaslapā. Tālāk jau apdrošinātājs Tevi informēs kā rīkoties, uz kuru servisu vest savu auto un kā notiks atlīdzības izmaksa.


Vainīgais ir pametis notikuma vietu

Diemžēl, Tev nav paveicies, trešā persona notikuma vietu ir pametusi. Ne tev, ne apkārtējiem nav ne mazākās nojausmas, kurš bijis vainīgs pie šī bojājuma tavam auto. Nav ne aculiecinieku, ne video ierakstu - pilnīgi nekā. Tev jāzvana policijai un jāizstāsta notikušais. Policija sastādīs protokolu. Pēc tam Tu sazināsies ar LTAB (Latvijas Transporta apdrošināšanas biroju) un iesniegsi viņiem savu pieteikumu.

OCTA Garantijas fonds un LTAB ir domāts tieši šadiem gadījumiem, kad transportlīdzekļi kuriem nav OCTA polises, vai nenoskaidroti transportlīdzekļi, nodara zaudējumus trešajām personām.

Ja Tev ir KASKO polise, tad zaudējumus kompensēs tavs apdrošinātājs. Galvenais, kas Tev ir jādara - jāpiezvana policijai, lai reģistrētu šo bojājumu gadījumu. Sagaidi ekipāžas ierašanos, iepazīstini viņus ar apstākļiem, kurus vari izstāstīt un viņi Tev iedos lietas numuru. Tad sazinies ar savu apdrošinātāju, piesaki apdrošināšanas gadījumu pa telefonu, klātienē vai apdrošinātāja mājaslapā. Norādi, ka esi cietušais, pievieno policijas doto lietas numuru, bojātās vietas fotogrāfijas un pēc apdrošinātāju atļaujas, dodies uz kādu no remonta servisiem. Pirms tam gan apskaties polises nosacījumus, vai Tev ir brīva izvēle doties uz jebkuru no remonta vietām, vai tikai uz konkrētā apdrošinātāja sadarbības servisiem.


Vainīgajam nav OCTA polises

Lai arī OCTA apdrošināšanas polise ir obligāta ikvienam motorizētam transportlīdzeklim, kas pārvietojas pa koplietošanas ceļiem, vēl joprojām ir ļoti daudz bezatbildīgi auto vadītāji, kuriem ogligātās apdrošināšanas nav.

Arī šajā gadījumā, vainīgais nodūris galvu, gaida Tevi notikuma vietā. Atzīst savu vainu un izstāsta, ka OCTA polises viņam nav. Jūs aizpildāt saskaņoto paziņojumu ar kuru Tu pēcāk vērsies LTAB. Norādot, ka vainīgajam nav bijusi spēkā esoša OCTA polise. Atlīdzības izmaksu tev veiks no Garantijas fonda. Vainīgajam gan nav paveicies, jo pēc atlīdzības izmaksas, tev izmaksātā summa tiks piedzīta no vainīgā.


Ja vainīgs esi tu pats

Negadījuma piemērs: Iebrauci savas privātmājas sētā un sabojāji mašīnas aizmuguri.

Ja neesi iegādājies KASKO apdrošināšanas polisi, tad diemžēl, par šo neveiklību būs vien jāmkasā no saviem līdzekļiem. Ja Tev ir KASKO apdrošināšanas polise, tad viss kārtībā, jo zaudējumi tiks kompensēti no tās. Piesaki os apdrošināšanas gadījumu pie sava apdrošinātāja tev ērtākajā veidā - pa telefonu, internetā, e-pastā vai klātienē. Apraksti notikuma apstākļus un pievieno pēc iespējas vairāk fotogrāfijas. Apdrošinātājs ar Tevi sazināsies un instruēs par tālākajām darbībām.

Vēršam Tavu uzmanību, ka ne vienmēr un ne visus gadījumus, kur esi vainojams Tu pats, apdrošinātājam ir pienākums atlīdzināt. Būtiski ir ievērot ceļu satiksmes noteikumus, apdrošināšanas noteikumus un transportlīdzekļa ekspluatācijas noteikumus. Piemēri gadījumiem, kuros apdrošinātājs var atteikt KASKO atlīdzību:


liels koka zars uzkritis uz autopriekšējā vējstikla

Ja vainīgi ir laikapstākļi

Negadījuma piemērs: Latviju pāršalcis spēcīgs pērkona negaiss, kas sev līdzi paņēmis krusu un tā izsitusi tava auto aizmugurējo logu un iznīcinājusi priekšējo vējstiklu.

Ja Tev ir KASKO apdrošināšana - super! Bojājumus, kurus radījuši milzīgie krusas graudi, vai uz auto uzkritušais koks, kompensēs no KASKO polises. Iesniedz fotogrāfijas savam apdrošinātājam un dodies uz servisu, kurā sarēķinās izmaksas par auto remontu un nosūtīs tavam apdrošinātājam.

Ja KASKO Tev nav, tad diemžēl, bojājumus neviens cits nekompensēs, nāksies novērst tos no saviem iekrājumiem.


ceļa zīme nr. 125 savvaļas dzīvnieki

Ja notriekts meža zvērs

Negadījuma piemērs: Braucot pa lauku ceļu diennakts tumšajā laikā, saduries ar meža zvēru. Auto ir pamatīgi sabojāts.

Tieši tā pat kā nelabvēlīgu laikapstākļu rezultātā, ja esi iegādājies savam auto KASKO polisi, tad bojājumu remonts tiks kompensēts no apdrošinātāja puses. Ļoti daudzi apdrošinātāji piedāvā "Sadursme ar dzīvnieku" risku, arī bez pašriska. Tas nozīmē, ka pie šāda apdrošināšanas gadījuma, tev nebūs vispār jāiesaista savi personīgie līdzekļi. Visas izmaksas nosegs tava KASKO polise.

Ja KASKO polise Tavam auto nav, tad auto būs jāremontē pa paša naudu un izdevumus nevarēsi piestādīt nevienam citam.

ATCERIES! Ja ceļu satiksmes negadījumā ir cietis meža zvērs, tad noteikti piezvani un par notikumu informē arī Valsts meža dienestu. Atgādinām arī, ka notriekto meža zvēru no notikuma vietas pašrocīgi aizvest aizliedz likums.Īsā, kodolīgā kopsavilkumā vēlamies teikt, ka labākā aizsardzība tavam auto ir KASKO polise, kā arī savlaicīga konsultēšanās ar savu apdrošinātāju pat, ja tev ir tikai OCTA.

Ja tavs spēkrats ir vecāks par 15 gadiem, apdrošināšanas sabiedrības Latvijā piedāvā KASKO polises ar krietni šaurāku apdrošināšanas segumu. Tajās var nebūt iekļauts zādzības risks, vai kāds cits risks, bet tomēr tās kompensēs bojājumus tavam auto. Vecākiem auto KASKO polises parasti ir lētākas kā jauniem.

Vēl vecākiem auto (vecākiem par 20 gadiem) apdrošinātāji KASKO apdrošināšanu var nepiedāvāt vispār, bet tā vietā var noderēt tādi brīvprātīgas apdrošināšanas veidi kā Zelta OCTA, OCTA+ vai Mini KASKO. Arī šajās polisē parasti var iekļaut risku “sadursme ar dzīvnieku”.

Pasargā sevi pats un nepaļaujies, ka kāds cits parūpēsies par Tevi labāk!

← Visi Bloga Raksti