Auto drošības sistēmas

Jūlijs 2023



Iedomājies šādu scenāriju - Tu un ģimene esat izplānojuši doties divu dienu brīvdienās apskatīt Latvijas laukus. Brokastis paēstas, somas saliktas un Tu kā šoferis, pirms izbraukšanas, dodies pirmais ārā no mājas, lai uz auto aiznestu pirmās mantas ceļam. Izej ārā no kapņu telpas un sāc domāt, kur tad īsti vakar novietoji savu auto.. Vai tad ne tieši pie ozola blakus sētai? Divas reizes nomaršē gar mājas priekšu, drošībai vēl apej ap stūri, bet Tavs auto nekur nav. Satraukums jau tāds, ka pulsē deniņi un varis neatliek nekas cits, kā pieņemt domu, par to, ka tavs auto ir nozagts.

Kādēļ lai kāds zagtu šo auto, tas nemaz nav tik dārgs vai ekskluzīvs. Velns, uz priekšējā sēdekļa vēl bija darba dators un jumta kastē bija jau salikti kempinga piederumi.

Šī nelāgā situācija no Tevis prasīs:

  1. Daudz laika (jo būs jākārto dažādi dokumenti, kas saistīti ar auto zādzību)
  2. Neērtības (būsi uz kādu laiku kājāmgājējos)
  3. Finansiālas saistības (ja auto nav KASKO, tad finansiālais zaudējums būs vēl lielāks)
  4. Morālos pārdzīvojumus (ja nu tas atkārtojas atkal?)

Kā izvairīties no šādiem nepatīkamiem gadījumiem vai samzaināt auto zādzības iespēju?


melns bmw m4 automobilis brauc pa šoseju

Ik gadu apdrošinātāji apkopo un dalās ar auto zādzību statistiku, publicējot tos dažādos medijos un informējot cilvēkus par to, kas šobrīd ir TOP zagtākie auto garnadžu vidū. Pērn, tā pat kā arī iepriekš, visbiežāk zagto auto topa augšgalā atrodas BMW, taču šoreiz pirmo vietu ar BMW daļa arī Audi.

Tālāk šajā rakstā apskatīsim dažas populārākās auto pretaizdzīšanas drošības sistēmas.

Lai arī drošības sistēmas nevar zagļus pilnībā atturēt no Tava auto nelikumīgas iegūšanas, tās noteikti var šo procesu apgrūtināt un pievērst apkārtējo uzmanību, kas var palīdzēt šo noziegumu apturēt.


Gaismas un skaņas signalizācija

Ja auto ir aprīkots ar gaismas un skaņas signalizāciju, tad šis būs kā labs palīgs uzmanības pievēršanā. Parasti auto no rūpnīcas jau aprīkoti ar šo drošības sistēmu, bet iegādājoties lietotu auto, darbojošas signalizācijas var arī nebūt. Iespējams, iepriekšējam īpašniekam skaņa kaitinājusi un tas no signalizācijas ir atbrīvojies. Kā to pārbaudīt?

  1. Visvienkāršākais veids kā to pārbaudīt ir aizslēgt auto ar pulti un tad mēģināt auto iekustināt. Dažkārt pietiek tikai ar nelielām kustībām un signalizācija darbojas.
  2. Vēl variet atstāt vaļā vadītāja puses logu un tad auto aizslēgt ar pulti. Mēģinot pa atvēro logu ielikt iekšā roku un veicot kustības, signalizācijai vajadzētu iedarboties.
  3. Trešais variants ir auto aizslēgt ar pulti, bet lai auto atvērtu neizmanojiet pulti. Ielieciet atslēgu tai paredzētajā slēdzenē un slēdziet to vaļā. Pie durvju atvēršanas vajadzētu iedarboties signalizācijai, jo auto atvērts tikai mehāniski nevis noņemta signalizācija.

Auto signalizācijām, it īpaši lielākās pilsētās, daudzi iedzīvotāji vairs nepievērš nemaz tik lielu vērību, jo tās var dzirdēt tik bieži un nereti tās skan ne tāpēc, ka auto kāds mēģina aizdzīt, bet gan tāpēc, ka tuvumā ir bijuši kādi trokšņi vai citi nekaitīgi apstākļi, kas signalizāciju iedarbinājuši.


klasiska auto salons kurā redzams auto stūres bloķētājs

Auto stūres bloķētājs

Lai gan sens un primitīvs drošības līdzeklis, taču savu funkciju kādu brīdi tas pilda labi. Iespējams, ieraugot šo caur logu, kāds garbnadzis nevēlēsies pūlēties un dosies tālāk pie nākamā auto, kuram nebūs šādas drošības iekārtas. Mehāniskā stūres bloķētāja lietošana ir pavisam vienkārša - to uzliek uz stūres un ar mehānisku atslēgu to aizslēdz. Stūri ir iespējams minimāli pakustināt, līdz bloķētājs atduras. Šādas papildu drošības izmaksas vidēji ir no 40-120 eiro.


Slepenais slēdzis vai slepenā kombinācija

Pirms transportlīdzekļa iedarbināšanas Tev ir jānospiež slepenais slēdzis vai arī jāievada kāda noteikta ciparu kodu kombinācija pultī vai jāveic noteikta dažādu pogu un sviru iedarbināšanas secība. Šādu drošības sistēmu iesaka izmantot transportlīdzekļiem, kuru izlaides gads nav jaunāks par 2005. Auto ar sarežģītāku elektroniku, hibrīdauto vai tie kas ir aprīkoti ar Keyless Go funkciju vai Start/Stop pogu, šo drošības sitēmu nevar uzstādīt.

Kas notiek, ja neuzspied korektu kombināciju? Auto netiks iedarbināts, vai arī ja būs iedarbināts, tas pēc brīža noslāps. Izmaksas vidēji 100-200 eiro robežās.


Imobilaizers (kontakta vai bezkontakta)

Šajā drošības sistēmu kategorijā gan ir plaša izvēle, piedāvājumā ir daudzu ražotāju imobilaizeri.

Kā tie strādā? Imobilaizera pamatprincips ir bloķēt automašīnas dzinēju un ātrumkārbu. Vieni imobilaizeri pārtrauc automašīnas elektroķēdi un tiek ievietoti tai pa vidu, citi strādā neko nepātraucot un tādējādi zagļiem to atrast ir daudz grūtāk, tādi būtu drošāki, jo tie nenodod savu atrašānās vietu tavā auto.

Kontakta vai bezkontakta - ko tas nozīmē? Ir imobilaizeri, kuru atbloķēšanai nepieciešams piespiest konkrētu ciparu, sviru kombināciju, ir tādi kuriem nepieciešams līdzi būt tikai atlsēgu piekariņam vai čipam. Ja jāizvēlas, tad drošākie ir bezkontakta.

Populārākie imobilaizeri tirgū - Sky Brake, IGLA, Pandect. To pirmreizējā uzstādīšana var aizņemt aptuveni četras stundas un izmaksas ir robežās no 200-500 eiro.


telefons ar atvērtu auto gps izsekošanas ierīces aplikāciju

Izsekošanas ierīces

Augsta zādzības riska klases mašīnām ar lielu vērtību apdrošinātāji iesaka to aprīkot ar izsekošanas iekārtām. Šobrīd tirgū lielu popularitāti ir ieguvusi aktīvā izsekošanas iekārta Sherlog. Tā strādā uz radiolokācijas principa nevis GPS/GSM signāla kā daudzi citi Šī tehnoloģija tādai iekārtai dod unikālu funkciju - viļņus ko tā izstaro, praktiski nav iespējams apslāpēt, kā to var izdarīt klasiskajiem risinājumiem. Tas nozīmē, ka auto atgūšanas iespēja ir krietni lielāka.

Šāda iekārta ir aktīva 24/7 un auto atrašanās vietu monitorē operatori. Ja tiek saņemts trauksmes signāls, tad auto meklēšana tiek uzsākta nekavējoties, nepieciešamības gadījumā palīgā ņemot pat lidaparātus. Šādas iekārtas izmaksas ir atkarīgas no tās darbības teritorijas. Cenas par iekārtu svārstās no 300 - 1300 eiro + jārēķinās vēl ar abonēšanas izmaksām. Vairāk interesējies šeit.


Auto spoguļu un lukturu marķēšana

Ir automašīnu modeļi kuriem garnadži ir īpaši iemīļojuši atpakaļskata spoguļus un lukturus. Vai zināji, ka ir iespējams aizsargāties arī pret šo detaļu zādzību? Spogulīšus ir iespējams nomarķēt, piešķirot tiem unikālu ciparu kombināciju, kas tos padarīs grūtāk realizējamus otrreizējā tirgū, tādēļ var cerēt, ka pieredzējušam zaglim šis nebūs interesants uzdevums.

Spogulīšus ieteicams marķēt visiem Mercedes markas automobīļiem (izņemot A un B klases modeļus), BMW, Porsche, Jaguar, Land Rover un Audi A8, Q3, Q5, Q7 automobiļiem.

Lukturu marķēšanai vislielāko uzmanību vajadzētu pievērst Volvo XC70, XC90 īpašniekiem. Gan jau būsiet redzējuši Youtube video, kuros parāda cik ātrāk laikā ir iespējams šādiem VOLVO izņemt priekšējos lukturus īapši daudz nepiepūloties. Ir redzēti arī gadījumi, kuros parāda, cik viegli priekšējos lukturus ir izņemt arī atsevišķiem VW Golf modeļiem.

Spogulīšu marķēšanas izmaksas vidēji sākas no 30 eiro. Ja tavam auto ir KASKO apdrošināšana, tad lielākā daļa apdrošinātāji spogulīšu marķēšanas izmaksas nosedz un Tev šis pakalpojums būs bez maksas.

Lukturu marķēšanas izmaksas ir ap 50 eiro. Lukturu pāra marķēšana parasti neaizņem vairāk par stundu.


Teiksi, ka neviens no šiem nav brīnumlīdzeklis, lai auto būtu 100% drošībā? Protams, Tev ir taisnība, bet ieviešot kādu no šīm drošības sistēmām, tu palielināsi iespēju, ka tavs auto netiks nozagts vai apzagts. Ja garnadzis būs iesācējs, vai viņam nebūs daudz laika, sastopoties ar grūtībām, viņš Tavu auto pametīs un dosies pie nākamā. Šīs drošības sistēmas var viņu aizkavēt vai pat atturēt no zādzības uzsākšanas jau pašā sākumā. Jo ilgāku laiku jāpavada pie Tava auto, jo lielāks risks garnadzim pievērst apkārtējo uzmanību un tikt pieķertam.

Saldākam miegam, Tu jau zini, kas jādara: Neatstāj vērtīgas lietas mašīnā redzamā vietā, lai nepievērstu zagļu uzmanību un rūpīgi izvēlies kur atstāt savu auto uz ilgāku laiku.

← Visi Bloga Raksti