Auto apdrošināšana

Septembris 2021Kādi auto apdrošināšanas veidi ir pieejami Latvijā

Savam transportlīdzeklim Latvijā Tev ir iespēja iegādāties OCTA (ar tās vairākiem paveidiem) un KASKO apdrošināšanu.

Polisi savam auto vari noformēt gan klātienē pie apdrošinātāja, sazinoties ar savu apdrošināšanas speciālistu attālināti, izmantojot brokeru sabiedrību pakalpojumus, vai nopirkt to pats internetā pie kāda no Latvijas lielākajiem apdrošinātājiem. Formējot polisi paša spēkiem internetā, bieži tas var būt izdevīgāk, jo netiek piemērotas administratīvās izmaksas uz kā rēķina Tava polise saņem atlaidi.


mini cooper markas auto stāvlaukumā rudens dienā

OCTA apdrošināšana

OCTA ir obligāts apdrošināšanas veids ikvienam transportlīdzekļa īpašniekam. Ja esi izdomājis piedalīties ceļa satiksmē, tad bez šīs polises neiztikt, jo to nosaka likums. OCTA ir iespējams iegādāties uz 1, 3, 6, 9 un 12 mēnešiem. Kādi ir vēl tirgū sastopamie OCTA polišu paveidi? Skatāmies tālāk..


Standartlīgums

Klasiskā OCTA polise apdrošinātāju valodā ir Standartlīgums, šī apdrošināšanas polise būs derīga visā Eiropas ekonomiskajā zonā, t.sk. Šveicē, kā arī Serbijā, Horvātijā un Androā. Šērsojot šo valstu robežas Tev pietiek ar parastu OCTA polisi un nekas papildus Tev nav jāiegādājas.


Zaļā karte

Apdrošinātāji piedāvā iegādāties arī Zaļo karti. Šī apdrošināšana ir paredzēta Latvijā reģistrētiem auto un tā pārvietošanās ir apdrošināta Zaļās kartes sistēmas dalībvalstīs (valstu saraksts pieejams šeit). Ja plāno braucienu uz kādām no tālāk nosauktajām valstīm, tad Tev nepieciešams formēt Zaļo karti: Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Baltkrieviju, Izraēlu, Irānu, Maroku, Moldovu, Maķedoniju, Melnkalni, Krieviju, Tunisiju, Turciju un Ukrainu.

Izpēti kārtīgi savu apdrošināšanas polisi, Zaļā karte ir spēkā polisē norādītajās valstīs (EEZ + augstāk nosauktās valstis).


Robežlīgums

Vēl ir iespējams iegādāties Robežlīguma apdrošināšanas OCTA polisi, kura paredzēta transportlīdzeklim, kas nav reģistrēts Eiropas ekonomiskās zonas valstī piemērām Krievijā, ASV, Moldovā, Baltkrievijā u.c. Robežlīgums ir spēkā Eiropas ekonomiskās zonas dalībvalstīs un Šveices konfederācijā.

Iebraucot valstī, kura neietilpst ne Eiropas Ekonomikas valsts zonā vai Zaļās kartes sistēmā, ir nepieciešams iegādātās tās valsts vietējo apdrošināšanas līgumu. Uzzināt, kur pirkt lētāko OCTA vari sadaļā Salīdzini OCTA.


KASKO apdrošināšana

KASKO ir brīvprātīgs apdrošināšanas veids Tavam transportlīdzeklim. Ja OCTA sedz zaudējumus, kurus Tu nodari citām personām, tad KASKO atlīdzinās zaudējumus Tev pašam un Tavam auto. Par to kas ietilpst KASKO apdrošināšanā vairāk lasi mūsu rakstā Ko apdrošina KASKO.

Atceries, lētākais, nevienmēr ir izdevīgākais. Ja par OCTA polisi tiešām nav vērts pārmaksāt un visi OCTA produkti apdrošināšanas tirgū ir identiski (izņemot papildsegumi, piemēram, Mini KASKO vai Zelta OCTA), tad KASKO gan prasa lielāku iedziļināšanos. KASKO piedāvā daudz dažādākus riskus, tas kas vienam ļoti noderīgs, otram šķiet nevajadzīgs. Tādēļ pirms izlem par labu vienam apdrošinātājam noskaidro apdrošinātos riskus un pats svarīgākais pašriskus. Saklikšķini dažādus variantus, un paskaties kā mainās apdrošināšanas polises cena.

Kā piemērs, apdrošināšanas teritorija. Apsver domu, varbūt tomēr tā Eiropa nemaz nav vajadzīga, ja ar savu auto tālāk par Baltijas robežām neaizbrauc. Ietaupi dažus procentus no polises cenas un labāk izvēlies zemāku pašrisku uz stiklojuma bojājumu. Šādi “spēlējoties” vari noskaidrot sev vēlamo segumu pret cenu kas būs jāmaksā.


Pērkot apdrošināšanu mēs iesakām izmantot OCTA un KASKO kalkulatorus. Apdrošinātāju un starpnieku mājaslapās vai to e-veikalos ir lieliska iespēja aprēķināt cenu savam spēkratam, neviena netraucēts izvēlēties sev atbilstošāko polisi un nepārmaksāt par to, kas nav vajadzīgs.

← Visi Bloga Raksti