Vai EVAK var aizstāt ceļojuma apdrošināšanu

Augusts 2023Plāno ceļojumu uz kādu no Eiropas galamērķiem, tad tev noteikti ir jābūt informētam par pieejamajiem aizsardzības veidiem neparedzētu izdevumu gadījumā, kas saistīti un nesaistīti ar tavu veselību. Divi termini, ar kuriem cilvēki pirms ceļojuma bieži saskaras, ir ceļojumu apdrošināšana un EVAK. Lai gan šīs divas lietas pilda pavisam atšķirīgas funkcijas, tās ir lielisks papildinājums viena otrai un daži pat teiktu, ka abas ir pilnīgi neatņemama sastāvdaļa ceļojuma gatavošanās procesā. It īpaši, ja viena no šīm lietām ir iegūstama bez maksas.


ĪSĀ ATBILDE

Vispārīgi runājot, EVAK nodrošina, ka saņemsi nepieciešamo veselības aprūpi, bet ceļojuma apdrošināšana par šiem pakalpojumiem samaksās.

Tāpēc EVAK un ceļojuma apdrošināšana tik ļoti labi papildina viena otru un nekādā veidā neaizstāj viena otru.


evak karšu abas puses uz balta fona

Kas ir EVAK

EVAK ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte un tā ir iegūstama bezmaksas un tā ir pieejama Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu, kā arī Šveices pilsoņiem. EVAK tās īpašniekam ceļojot minētajās valstīs nodrošina nepieciešamo un neatliekamo medicīnisko palīdzību tādā pat kvalitātē un apjomā, kā tas būtu tās valsts pilsonim.

Tā nodrošina arī to, ka vari saņemt tos pašus bezmaksas veselības aprūpes pakalpojumus, ko saņem konkrētās valsts pilsoņi, kā arī paredz to, ka par maksas pakalpojumiem tev nebūs jāmaksā vairāk kā par tiem pašiem pakalpojumiem maksā vietējie.

EVAK galvenās iezīmes:


Cik maksā EVAK

Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu iedzīvotājiem EVAK ir bezmaksas.

Taču, ja gadījumā esi pazaudējis savu EVAK, tad to vari atjaunot jebkurā laikā, bet par to būs jāmaksā 3,13 eiro.

Atceries, ka tev nav jāgaida līdz beidzas esošās EVAK termiņš, lai tu varētu saņemt jauno karti. Tu vari pieteikties jaunajai EVAK bez maksas vienu mēnesi pirms esošās kartes termiņa beigām.


tabula kurā ir salīdzināti Latvijas apdrošinātāju ceļojumu apdrošināšanas piedāvājumi

Kas ir ceļojumu apdrošināšana

Ceļojuma apdrošināšana ir visaptveroša polise, ko ceļotāji iegādājas, lai pasargātu sevi neparedzētām izmaksām, ja notiek nelaimes gadījums, tiek gūta trauma, pazaudētas, sabojātas vai nozagtas personīgās lietas vai sporta inventārs, kā arī gadījumos, ja notiek izmaiņas ar ceļojuma norisi un daudz citiem gadījumiem.

Ceļojumu apdrošināšanas galvenās iezīmes:


Galvenās atšķirības starp ceļojuma apdrošināšanu un EVAK

EVAK nodrošina būtisku medicīniskās aprūpes kvalitātes saņemšanu konkrētās Eiropas Savienības un EEZ valstīs, savukārt ceļojumu apdrošināšana piedāvā plašāku aizsardzības veidu tieši no materiāliem zaudējumiem un izdevumiem, kas rodas dažādu risku iestāšanās ietekmē, tostarp izdevumiem par mediciniskās palīdzības saņemšanu.

EVAK ir pieejama tikai Eiropas Savienībā, EEZ valstīs un Šveicē, bet ceļojuma apdrošināšanu var iegādāties ar darbības zonu arī ārpus Eiropas, kur EVAK nemaz nepildīs savu funkciju to tā pilda Eiropas un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs.

EVAK var padarīt medicīnisko aprūpi pieejamāku, kā arī atsevišķos gadījumos var nodrošināt to, ka konkrētais pakalpojums tiek saņemts bez maksas, taču ceļojumu apdrošināšana ir domāta tam, lai nepieciešamības gadījumā tā varētu kompensēt tev vai taviem ceļabiedriem radušos izdevumus.


Vai tev vajag gan EVAK, gan ceļojuma apdrošināšanu?

Pilnīgi noteikti! Kā jau raksta sākumā minējām, EVAK un ceļojuma apdrošināšana veido izcilu kombināciju, kad ceļosi pa Eiropu. Taču, viena nespēj aizstāt otru, jo katra veic atšķirīgus uzdevumus - EVAK nodrošina pakalpojuma saņemšanu un ceļojuma apdrošināšana nodrošina, ka saņemsi pilnīgu vai daļēju apmaksu par pakalpojumu, ja tas jau nav bezmaksas.

EVAK nodrošina vērtīgu piekļuvi nepieciešamajai medicīniskajai aprūpei attiecīgajās valstīs, bet tā nevar aizstāt pieejamo kompensāciju apjomu dažādiem ar ceļojumu saistītiem riskiem arī ārpus veselības aprūpes un medicīniskajiem pakalpojumiem.

Izmantojot EVAK, jūs saņemsiet ārstēšanu ar tādiem pašiem nosacījumiem kā tās valsts (kuru apmeklē) pilsoņi, taču ceļojumu apdrošināšana var palīdzēt kompensēt izdevumus, kurus EVAK neparedz.


Valstis, kurās EVAK ir derīga

27 Eiropas savienības dalībvalstis - Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehija, Dānija, Francija, Grieķija, Horvātija, Igaunija, Īrija, Itālija, Kipra, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija, Zviedrija.

Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstis - Islande, Lihtenšteina, Norvēģija.

Šveice, jeb oficiāli - Šveices Konfederācija.


grafisks skaidrojums kā saņemt EVAK Latvijā

Kur un kā saņemt EVAK

Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) Latvijā izsniedz Nacionālais Veselības dienests, jeb NVD.

EVAK saņemšanai var pieteikties dažādi:

 1. Daudziem visērtākais veids kā pieteikties saņemt EVAK ir attālināti caur Latvijas E-veselības sistēmu vai Latvija.lv portālā.
 2. Ja kāda iemesla dēļ netiec kādā no diviem iepriekš minētajiem portāliem, tad vari elektronisko pieteikuma veidlapu aizpildīt un elektroniski parakstīti un nosūtīt uz kopējo NVD e-pastu [email protected]
 3. Ja elektroniskais pasts tev nav pieejams, tad vari aizpildīt pieteikuma veidlapu ar roku un nosūtīt to pa pastu uz NVD biroju Rīgā, Cēsu ielā 31 k-3, ieeja nr. 6, LV-1012. Iesniegumu veidlapas ir pieejamas NVD mājaslapas sadaļā “Iesniegumu veidlapas”, kuras vari lejupielādēt, lai aizpildītu elektroniski vai izprintēt, lai aizpildītu rakstiski ar roku.
 4. EVAK var saņem arī klātienē kādā no NVD klientu apkalpošanas centriem. Atceries, ka klientu apkalpošanu klātienē NVD veic tikai ar iepriekšēju pierakstu. Bez iepriekšēja pieraksta var ierasties tikai trešdienās.
  • Rīga, Cēsu iela 31 k-3, 6. ieeja
  • Jelgava, Katoļu iela 1-1
  • Daugavpils, Saules iela 5
  • Kuldīga, Pilsētas laukums 4, 3. stāvs
  • Smiltene, Pils iela 6

Ja EVAK esi pieteicies saņemt attālināti, tad aptuveni divu nedēļu laikā ar pasta starpniecību to saņemsi uz pieteikumā norādīto adresi.

NVD klientu apkalpošanas centru darba laiki no Pirmdienas līdz Ceturtdienai 8.30 - 17.00, Piektdienās 8.30 - 15.00

Jautājumu gadījumā vari zvanīt uz NVD klientu apkalpošanas tālruni +371 8000 1234

← Visi Bloga Raksti