Nomas auto apdrošināšana ārzemēs

Augusts 2023Ceļojuma plānošanā pa Eiropu bieži tiek izmantota arī automašīnas noma, jo tā sniedz lielāku brīvību un elastību apskates objektu izvēlē arī plašākā apmeklētās valsts teritorijā. Taču kopā ar automašīnas nomas priekšrocībām nāk arī potenciāli riski. Pieredzējušākie ceļotāji zinās tev teikt, ka ir vairāki gadījumi, kuros tieši ceļojuma apdrošināšana var nākt talkā nomājot auto ārzemēs.


Nomas auto apdrošināšana

Auto nomas uzņēmumi piedāvā dažādus apdrošināšanas pakalpojumus, taču to papildu maksas var sasniegt tik pat lielu summu kā pati nomas maksa par transportlīdzekli, ja izvēlēsies tādu segumu, kurā netiks piemērots pašrisks pēc bojājumu nodarīšanas nomas transportlīdzeklim.

Pašrisks ir summa, ko tev nāksies maksāt pašam no savas kabatas, ja ar nomas auto atgadīsies, kas nelāgs. Ja izvēlēsies lētāko no nomas uzņēmuma piedāvātajām apdrošināšanām, tad šie pašriski var būt pat 1 500 EUR un vairāk. Ja gribēsi, lai iznomātājs pašrisku no tevis neprasa, tad nomas līgumu parakstot nāksies izvēlēties tam paredzētu programmu, kas var būt pat dārgāka par pašu auto nomu.

Bet tam ir alternatīvs risinājums - nomas auto pašriska vai nomas auto segums tavā ceļojuma apdrošināšanas polisē, kas pie atsevišķiem Latvijas apdrošinātājiem būs krietni izdevīgāk, kā šo pašu pakalpojumu pērkot no auto iznomātāja ārzemēs. Ne visas ceļojumu apdrošināšanas polises šo ietver kā standarta risku, tāpēc pirms polises iegādes noteikti iepazīsties ar polises noteikumiem vai konsultējies ar savu apdrošinātāju.

Vairumam kredītkaršu arī ir ietverta ceļojumu apdrošināšana, taču par to noteikti pirms ceļojuma ir jāpārliecinās, jo arī kredītkartei pievienotās ceļojumu polises segums var atšķirties pat vienā bankā atkarībā no kredītkartes līmeņa.


vīrieša roka paraksta līgumu

Personīgo mantu apdrošināšana

Lielākā daļa ceļojumu apdrošināšanu tev nodrošinās arī aizsardzību pret izdevumiem, kas var rasties, ja tiek nozagtas vai sabojātas tavas personīgās mantas arī atrodoties nomas transportlīdzeklī. Šī ir būtiska priekšrocība ceļojuma apdrošināšanai salīdzinot ar to, ko tev var piedāvāt auto nomas uzņēmums, kad pie viņiem nomā transportlīdzekli un piepērc klāt viņu piedāvāto polisi.


Medicīniskā palīdzība

Negadījumi uz ceļa, kā arī jebkurā citā situācijā situācijā nav pilnībā izslēgi nevienā ceļojumā. Tāpēc, ja tev vai kādam no taviem ceļabiedriem nepieciešama medicīniskā palīdzība, ceļojuma polise var segt medicīniskos izdevumus, kas var rasties netiek ceļu satiksmes negadījumā, bet arī citu aktivitāšu negadījuma laikā.


Juridiskā palīdzība

Šis var būt ievērojams ieguvums, ja atrodies valstī kuras valodu un vietējos likumus nepārzini. Kā jau minējām par nelaimes gadījumiem, arī juridiskās palīdzības vajadzība var rasties gan ārzemēs vadot auto, gan citās situācijās, kad, piemēram, ir nodarīti zaudējumi trešajai pusei, tai skaitā īpašumam un veselībai.


Zaudējumi, ja nevari izmantot nomas pieteiktos pakalpojumus

Ja, piemēram, esi saslimis vai noticis, kas tāds kā dēļ tavs ceļojums atceļas un tu nevarēsi izmantot nomas automašīnu, kuru jau bijis rezervējis pirms ceļojuma, tad apdrošināšana var segt tos izdevumus, kas radušies pēc šī noslēgtā nomas līguma.

Tā pat arī ceļojuma apdrošināšana var segt citus izdevumus, piemēram, par viesnīcu vai citām rezervācijām, kuras iemaksāto naudu vairs neatgriež pat, ja neieradīsies plānoatajā galamērķī un šos pakalpojumus nesaņemsi, jo tavs ceļojums ir atcelts. Šādu risku polisē atradīsi zem nosaukumiem "ceļojuma atcelšana" vai “ceļojuma pārtraukšana” attiecīgi situācijai.


sieviete izlikusi kājas pa auto logu un skatās karti

Sods par robežu šķērsošanu ar nomas auto

Ņem vērā, ka ja ar ārzemēs nomātu auto tu plāno apbraukāt vairākas valstis, tad noteikti ņem vērā, ka ne visas auto nomas firmas tev to ļaus. Tāpēc pirms transportlīdzekļa nomas līguma parakstīšanas obligāti precizē šo faktu ar iznomātāju. Iznomātājs var aizliegt robežu sķērsošanu pavisam vai piemērot papildu maksu par to.

Atceries, ka mūsdienās teju ikviens auto nomas uzņēmums savās mašīnās būs uzstādījis GPS izsekošanas sistēmu, tāpēc iznomātājs jebkurā gadījumā par tavu braucienu uz citām valstīm uzzinās neatkarīgi no tā vai būsi par to teics vai nē. Parasti par šādu pārkāpumu nomas uzņēmums ietur soda naudu vairāku simtu apmērā, atkarībā no nomas auto klases un nomas perioda ilguma.


Nomājot automašīnu Eiropā, ir svarīgi apzināties potenciālos riskus, rūpīgi iapzīties ar nomas līgumu un noteikumiem, kā arī veikt iespējamos drošības pasākumus, lai maksimāli izvairītos no neparedzētiem izdevumiem atgriežot nomas auto.

← Visi Bloga Raksti