Kas ir EVAK

Augusts 2021evak kartes uz balta fona

EVAK nav obligāta prasība, bet tā var izrādīties ļoti noderīga + to iegūt var bez maksas jebkurš Eiropas Savienības iedzīvotājs. EVAK apliecina, ka ceļotājam pienākas nepieciešamā vai neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Ja ceļotājam šāda karte nav, tad šādas pašas tiesības sniedz arī Latvijas pase, taču dokumentu kārtošana medicīnas iestādē tikai ar pasi (bez EVAK) būs sarežģītāka. Rakstā apskatīsim, kas ir EVAK, kāpēc to ir vērts nokārtot un vai tā aizstāj ceļojuma apdrošināšanu.


Kas ir EVAK karte?

EVAK ir saīsinājums no Eiropas veselības apdrošināšanas karte. Tā ir bezmaksas plastikāta karte, kas apliecina, ka šīs kartītes īpašnieks ir sociāli apdrošināta persona no Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas valsts vai Šveices. Šīs kartes īpašniekam, īslaicīgi uzturoties kādā citā ES, EEZ valstī vai Šveicē, ir tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko palīdzību tādā pat apmērā kā konkrētās valsts iedzīvotājiem.

EVAK bez maksas var saņemt klātienē Nacionālā veselības dienesta birojā vai kādā no NVD nodaļām. Tāpat to iespējams saņemt arī pa pastu. Saņemšanai nepieciešams vien personas apliecinošs dokuments un aizpildīta iesnieguma veidlapa. EVAK karte ir derīga 3 gadus no tās izsniegšanas brīža.


Kā pieteikties EVAK saņemšanai attālināti?

instrukcija kā saņemt evak karti attālināti

Detalizētu informāciju par EVAK var iegūt Nacionālā Veselības dienesta mājaslapā.

Attālināti pieteikties EVAK saņemšanai par sevi vai saviem bērniem var elektroniski iesniedzot veidlapu portālā Latvija.lv


EVAK ierobežojumi

Kā jau minēts, ar EVAK karti (vai, ja tās nav, tad ar Latvijas pasi) ceļotājam ir tiesības uz tādu pat neatliekamo medicīnisko palīdzību, kāda pienākas konkrētās valsts pilsoņiem. Tas ir labs pamatsegums un īsos vai tuvos ceļojumos teorētiski ar to varētu pietikt, taču EVAK kartei ir savi ierobežojumi.

EVAK nesedz pacienta iemaksas un citus medicīniskos vai ar ceļojumu saistītos izdevumus, kas radušies dēļ saslimšanas vai traumas gūšanas. EVAK nesedz arī izdevumus, kas saistīti ar ceļotāja vai ģimenes locekļa repatriāciju (transportēšanu atpakaļ uz mītnes zemi), ja ir iestājusies smaga saslimšana vai nāve.


Kurās valstīs EVAK darbojas?

EVAK darbojas tikai Eiropas Savienības valstīs, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs (Islande, Lihtenšteina, Norvēģija) un Šveicē. Ja ceļojuma laikā Tu šķērso Albāniju, Armēniju, Baltkrieviju, Gibraltāru, Kosovu, Maķedoniju, Krieviju, Turciju, Ukrainu vai Vatikānu, tad EVAK nederēs, lai nodrošinātu tiesības uz tādu pat veselības aprūpi.


Kāda ir atšķirība EVAK no Ceļojuma apdrošināšanas?

EVAK nodrošina to, ka saņemsi palīdzību, bet tā neatmaksā Tavus izdevumus, kas par šo palīdzību Tev jāmaksā. Šādus izdevumus Tev apmaksātu ceļojuma apdrošināšanas polise, bet ne EVAK.

Būtībā EVAK un ceļojumu apdrošināšana ir kā papildinājums viena otrai, jo katra pilda savu funkciju, bet nespēj neatkarīgi veikt otras pienākumus. Uztver ceļojumu apdrošināšanu kā savu finansiālo atbalstu, bet EVAK kā garantu pienācīgas palīdzības saņemšanai.


Plāno doties ceļojumā un meklē piemērotāko ceļojuma apdrošināšanas polisi? Salīdzini Celojumu apdrošināšanu.


← Visi Bloga Raksti